ស្ងាត់ៗ ចិនសំងំឃ្លាំមើលមន្ត្រីមានសមាជិកគ្រួសារ នៅក្រៅប្រទេស ដើម្បីបោសសំអាតអំពើពុករលួយ
ថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦
(អន្តរជាតិ)៖ យោងតាមប្រភពព័ត៌មាន ទីក្រុងប៉េកាំងបានរឹតបន្តឹងការរឹតបន្តឹងដោយស្ងាត់ៗ លើមន្ត្រីដែលមានសមាជិកគ្រួសារនៅក្រៅប្រទេសក្នុងឆ្នាំកន្លងមក ដែលជាផ្នែកមួយនៃការជំរុញប្រឆាំងអំពើពុករលួយយ៉ាងទូលំទូលាយ។មនុស្សបីនាក់ដែលស្គាល់ស្ថានភាពនេះបាននិយាយថា ការត្រួតពិនិត្យត្រូវបានអនុវត្តចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំមុន នៅក្នុងស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល និងសហគ្រាសរដ្ឋ ដើម្បីពិនិត្យមើលទំនាក់ទំនងនៅក្រៅប្រទេសរបស់មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ និងនាយកប្រតិបត្តិ។កាលពីអតីតកាល ការត្រួតពិនិត្យបែបនេះបានស្វែងរកការកំណត់អត្តសញ្ញាណមន្ត្រីដែលទីក្រុងប៉េកាំងដាក់ឈ្មោះថា «មន្ត្រីអាក្រាតកាយ» ដែលសំដៅលើអ្នកដែលមានប្តីឬប្រពន្ធ និងកូនរបស់ពួកគេរស់នៅក្រៅប្រទេស។ ក្រុមនេះធ្លាប់ជាគោលដៅរបស់អង្គការឃ្លាំមើលប្រឆាំងអំពើពុករលួយរបស់ទីក្រុងប៉េកាំងជាយូរមកហើយ។ការត្រួតពិនិត្យចុងក្រោយបំផុតបានពង្រីកដើម្បីរួមបញ្ចូលប្រភេទមួយផ្សេងទៀតដែលគេស្គាល់ថាជា «មន្ត្រីអាក្រាតកាយ» នេះបើយោងតាមអ្នកនៅខាងក្នុងបក្សកុម្មុយនិស្តម្នាក់ដែលបាននិយាយក្នុងលក្ខខណ្ឌមិនបញ្ចេញឈ្មោះដោយសារតែភាពរសើបនៃប្រធានបទនេះ។ លោកបាននិយាយថា «មន្ត្រីអាក្រាតកាយគឺជាអ្នកដែលកូនរបស់ពួកគេរស់នៅក្រៅប្រទេស ប៉ុន្តែប្តីឬប្រពន្ធរបស់ពួកគេនៅតែស្ថិតនៅក្នុងប្រទេសចិន។ ឥឡូវនេះពួកគេត្រូវបានដាក់ឱ្យស្ថិតនៅក្រោមការត្រួតពិនិត្យកាន់តែខ្លាំង ហើយត្រូវរាយការណ៍ព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធទាន់ពេលវេលា»។ប្រភពមួយដែលមានមូលដ្ឋាននៅទីក្រុងប៉េកាំងបាននិយាយថា នាយកដ្ឋានរៀបចំកណ្តាល ដែលជាស្ថាប័នបុគ្គលិកកំពូលរបស់គណបក្ស បានធ្វើការស្ទង់មតិទូទាំងប្រទេសក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំមុន ដើម្បីស្វែងយល់ពីទំនាក់ទំនងនៅក្រៅប្រទេសរបស់មន្ត្រី។ប្រភពដដែល បាននិយាយថា "ការស្ទង់មតិរបស់នាយកដ្ឋានរៀបចំគឺសំដៅលើអ្នកដែលកាន់តំណែងសំខាន់ៗ។ វាមិនមានន័យថាពួកគេបានប្រព្រឹត្តខុសអ្វីនោះទេ"។ក្តីបារម្ភគឺថា ប្រសិនបើពួកគេមានទំនាក់ទំនងយ៉ាងទូលំទូលាយនៅក្រៅប្រទេស ហានិភ័យនៃការជ្រៀតចូល និងអំពើពុករលួយទំនងជាខ្ពស់ជាង។ ដូច្នេះ នាយកដ្ឋានរៀបចំជាធម្មតាផ្លាស់ទីពួកគេទៅកាន់តំណែងដែលមិនសូវងាយរងគ្រោះ"។ការផ្លាស់ប្តូរនេះកើតឡើងនៅពេលដែលប្រធានាធិបតី ស៊ី ជីនពីង បង្កើនយុទ្ធនាការប្រឆាំងអំពើពុករលួយរបស់គាត់ ដែលបានរីករាលដាលពាសពេញស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាលជាច្រើន សហគ្រាសរដ្ឋ និងយោធាអស់រយៈពេលជាងមួយទសវត្សរ៍មកហើយ។គណៈកម្មការកណ្តាលសម្រាប់ការត្រួតពិនិត្យវិន័យ ដែលជាអ្នកបង្ក្រាបអំពើពុករលួយកំពូលរបស់ប្រទេសចិន បានដាក់មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ចំនួន 63 នាក់ឱ្យស្ថិតនៅក្រោមការស៊ើបអង្កេតពីបទពុករលួយកាលពីឆ្នាំមុន៕
ជាសញ្ញាសង្គ្រាមលោក? រុស្សីនឹងលូកដៃចូល បើអាមេរិកវាយប្រហារអ៊ីរ៉ង់
(អន្តរជាតិ)៖ នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍មួយដែលចេញផ្សាយជាសាធារណៈ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសរុស្ស៊ី លោក Sergei Lavrov បាននិយាយថា ការវាយប្រហារថ្មីណាមួយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកលើអ៊ីរ៉ង់នឹងមានផលវិបាកធ្ងន់ធ្ងរ ហើយបានអំពាវនាវឱ្យមានការអត់ធ្មត់ដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយដើម្បីឱ្យអ៊ីរ៉ង់អាចបន្តកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែរដោយសន្តិវិធី។បទសម្ភាសន៍របស់លោក Lavrov ជាមួយទូរទស្សន៍ Al-Arabiya របស់អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត ត្រូវបានចាក់ផ្សាយមួយថ្ងៃបន្ទាប់ពីអ្នកចរចាអាមេរិក និងអ៊ីរ៉ង់បានធ្វើកិច្ចចរចាដោយប្រយោលនៅទីក្រុងហ្សឺណែវ ដើម្បីទប់ស្កាត់វិបត្តិថ្មីដែលកំពុងកើនឡើងរវាងទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន និងទីក្រុងតេអេរ៉ង់។លោក Lavrov បាននិយាយនៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ ដែលត្រូវបានបង្ហោះនៅលើគេហទំព័ររបស់ក្រសួងរបស់លោកថា "ផលវិបាកមិនល្អទេ។ មានការវាយប្រហារលើអ៊ីរ៉ង់លើទីតាំងនុយក្លេអ៊ែរក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ទីភ្នាក់ងារថាមពលអាតូមិកអន្តរជាតិរួចហើយ។ ពីអ្វីដែលយើងអាចវិនិច្ឆ័យបាន មានហានិភ័យពិតប្រាកដនៃឧប្បត្តិហេតុនុយក្លេអ៊ែរ"។"ខ្ញុំកំពុងតាមដានដោយប្រុងប្រយ័ត្ននូវប្រតិកម្មនៅក្នុងតំបន់ពីប្រទេសអារ៉ាប់ រាជាធិបតេយ្យឈូងសមុទ្រ។ គ្មាននរណាម្នាក់ចង់បានការកើនឡើងនៃភាពតានតឹងនោះទេ។ មនុស្សគ្រប់គ្នាយល់ថារឿងនេះកំពុងលេងជាមួយភ្លើង"។លោកបាននិយាយថា ការបង្កើនភាពតានតឹងអាចបំផ្លាញជំហានវិជ្ជមាននៃឆ្នាំថ្មីៗនេះ រួមទាំងទំនាក់ទំនងប្រសើរឡើងរវាងអ៊ីរ៉ង់ និងប្រទេសជិតខាង ជាពិសេសអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត។មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់អាមេរិកម្នាក់បានប្រាប់រ៉យទ័ថា អ៊ីរ៉ង់ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងដាក់សំណើជាលាយលក្ខណ៍អក្សរអំពីរបៀបដោះស្រាយការប្រឈមមុខដាក់គ្នាជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិកបន្ទាប់ពីការចរចានៅទីក្រុងហ្សឺណែវ។មន្ត្រីរូបនេះបាននិយាយថា ទីប្រឹក្សាសន្តិសុខជាតិអាមេរិកបានជួបប្រជុំគ្នានៅសេតវិមាន ហើយត្រូវបានគេប្រាប់ថាកងកម្លាំងយោធាអាមេរិកទាំងអស់ដែលដាក់ពង្រាយនៅក្នុងតំបន់នេះគួរតែស្ថិតនៅនឹងកន្លែងនៅពាក់កណ្តាលខែមីនា។សហរដ្ឋអាមេរិកចង់ឱ្យអ៊ីរ៉ង់បោះបង់ចោលកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួន ហើយអ៊ីរ៉ង់បានបដិសេធយ៉ាងដាច់អហង្ការថាខ្លួនកំពុងព្យាយាមអភិវឌ្ឍអាវុធបរមាណូ។លោក Lavrov បាននិយាយថា បណ្តាប្រទេសអារ៉ាប់កំពុងផ្ញើសញ្ញាទៅកាន់ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន «ដោយអំពាវនាវយ៉ាងច្បាស់ឱ្យមានការអត់ធ្មត់ និងការស្វែងរកកិច្ចព្រមព្រៀងមួយដែលនឹងមិនរំលោភលើសិទ្ធិស្របច្បាប់របស់អ៊ីរ៉ង់ និងធានាថាអ៊ីរ៉ង់មានកម្មវិធីចម្រាញ់នុយក្លេអ៊ែរដោយសន្តិភាពសុទ្ធសាធ»។លោក​បាន​និយាយ​ថា រុស្ស៊ី​នៅ​តែ​មាន​ទំនាក់ទំនង​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ និង​ទៀងទាត់​ជាមួយ​មេដឹកនាំ​អ៊ីរ៉ង់ ហើយ​គ្មាន​ហេតុផល​ណា​ដែល​ត្រូវ​សង្ស័យ​ថា អ៊ីរ៉ង់​ចង់​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ​ដោយ​ស្មោះស្ម័គ្រ​ដោយ​ឈរ​លើ​មូលដ្ឋាន​នៃ​ការ​គោរព​សន្ធិសញ្ញា​មិន​រីក​រាលដាល​អាវុធ​នុយក្លេអ៊ែរ​នោះ​ទេ៕
ជិតចូលខែចេត្រហើយ! ប្រទេសមួយនេះ ក្តៅជាងគេនៅអាស៊ាន ធ្លាប់មានសីតុណ្ហភាពឡើងដល់៤៧អង្សា
(អន្តរជាតិ)៖ ប្រទេសនេះបានជួបប្រទះនឹងកំដៅខ្លាំងបំផុតនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍នៅដើមខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយមានសីតុណ្ហភាពឡើងដល់ ៤៧អង្សាសេ។យោងតាមសារព័ត៌មានរ៉យទ័រ ប្រទេសឡាវបានជួបប្រទះនឹងកំដៅខ្លាំងបំផុតនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍នៅដើមខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយមានសីតុណ្ហភាពឡើងដល់ ៤៧អង្សាសេ។ ប្រទេសថៃបានកត់ត្រាសីតុណ្ហភាពខ្ពស់បំផុត ៤៣អង្សាសេ និង ៤២អង្សាសេនៅវៀតណាម។យោងតាមកាសែត Laotian Times ប្រទេសឡាវមានដើមកំណើតនៅនគរឡានឆាង ដែលមានន័យថា "ដែនដីនៃដំរីមួយលានក្បាល" ដែលជានគរឡាវដែលបានរីកចម្រើនចាប់ពីសតវត្សរ៍ទី១៣ ដល់ចុងសតវត្សរ៍ទី១៧។ ហើយមនុស្សភាគច្រើនគិតថា ឡាវជាប្រទេសតូចជាងគេ ក្នុងតំបន់អាស៊ាន តែតាមពិត ប្រទេសប្រ៊ុយណេ ដែលត្រូវបានគេស្គាល់ជាផ្លូវការថា ប្រ៊ុយណេដារូសាឡឹម គឺជាប្រទេសតូចជាងគេទីពីរនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលមានផ្ទៃដីប្រហែល ៥៨០០គីឡូម៉ែត្រការ៉េ ធំជាងប្រទេសសិង្ហបុរី ដែលមានផ្ទៃដី ៧៣៤គីឡូម៉ែត្រការ៉េ។ដោយឡែក យ៉ាគូតស្ក៍ ដែលជាទីក្រុងមួយដែលមានប្រជាជនប្រហែល ៣៥៥.០០០នាក់ នៅភាគខាងកើតស៊ីបេរី ប្រទេសរុស្ស៊ី ត្រូវបានគេទទួលស្គាល់យ៉ាងទូលំទូលាយថាជាទីក្រុងត្រជាក់បំផុតនៅលើពិភពលោក។ សីតុណ្ហភាពទាបបំផុតមិនធ្លាប់មានគឺ -៦៤,៤អង្សាសេ ត្រូវបានកត់ត្រានៅទីនោះនៅថ្ងៃទី៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ១៨៩១។ នៅក្នុងខែមករា សីតុណ្ហភាពជាមធ្យមនៅពេលយប់ធ្លាក់ចុះមកត្រឹមប្រហែល -៤២អង្សាសេ នេះបើយោងតាម ​​BBC Science Focus៕
អតីតប្រធានាធិបតីកូរ៉េខាងត្បូង ជាប់ពន្ធនាគារអស់មួយជីវិត ពីបទរំលោភអំណាច និងបះបោរ
(សេអ៊ូល)៖ តុលាការកូរ៉េខាងត្បូងបានកាត់ទោសឱ្យអតីតប្រធានាធិបតី Yoon Suk Yeol ជាប់ពន្ធនាគារអស់មួយជីវិត បន្ទាប់ពីបានចោទប្រកាន់ពីបទរំលោភអំណាច និងជាមេគំនិតនៃការបះបោរ ដើម្បីដាក់ច្បាប់អាជ្ញាសឹក ក្នុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ។រដ្ឋអាជ្ញាបានស្វែងរកការកាត់ទោសប្រហារជីវិតក្នុងករណីនេះ ដែលត្រូវបានតាមដានយ៉ាងដិតដល់នៅក្នុងប្រទេសដែលមានការបែកបាក់គ្នាយ៉ាងខ្លាំង។ វាគឺជាផលវិបាកបំផុតសម្រាប់មេដឹកនាំដែលត្រូវបានបណ្តេញចេញ ដែលការប៉ុនប៉ងរបស់គាត់បានបង្កឱ្យមានវិបត្តិនយោបាយជាតិ និងបានសាកល្បងភាពធន់នៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ។កាលពីខែមករា ​រដ្ឋអាជ្ញាបាននិយាយថា "ច្បាប់អាជ្ញាសឹកបន្ទាន់មិនស្របតាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញ និងខុសច្បាប់របស់លោក Yoon បានធ្វើឲ្យខូចមុខងាររបស់រដ្ឋសភា និងគណៈកម្មការរៀបចំការបោះឆ្នោត និងបំផ្លាញសណ្តាប់ធ្នាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញប្រជាធិបតេយ្យសេរី។ការធ្វើមេគំនិតនៃការបះបោរមានទោសអតិបរមានៃការកាត់ទោសប្រហារជីវិត ឬជាប់ពន្ធនាគារអស់មួយជីវិតក្រោមច្បាប់កូរ៉េខាងត្បូង។ ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងបានកាត់ទោសប្រហារជីវិតចុងក្រោយនៅឆ្នាំ ២០១៦ ប៉ុន្តែមិនបានប្រហារជីវិតនរណាម្នាក់ឡើយចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៧៕
ដើម្បីបង្កភាពងាយស្រួលជូនពលរដ្ឋ ក្រសួងមហាផ្ទៃ នឹងទទួលពាក្យបណ្តឹងតាមអនឡាញ
(ភ្នំពេញ)៖ ក្រសួងមហាផ្ទៃ ចេញសេចក្តីជូនដំណឹងស្តីពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ ប្រព័ន្ធទទួលពាក្យបណ្តឹងអនឡាញ។ក្រសួងមហាផ្ទៃ មានកិត្តិយសសូមជម្រាបជូនដំណឹងដល់សាធារណជន មេត្តាជ្រាបថា ដើម្បីបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលក្នុងការជួយពន្លឿននីតិវិធី ដោះស្រាយ និងឆ្លើយតបជូនប្រជាពលរដ្ឋបានឆាប់រហ័ស សំដៅដល់ការដោះស្រាយបណ្តឹងតវ៉ា និងបណ្តឹងបរិហារបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពាក់ព័ន្ធសមត្ថកិច្ចនិងសកម្មភាព របស់មន្ត្រីរាជការក្របខ័ណ្ឌក្រសួងមហាផ្ទៃ និងដើម្បីអង្កេតស្រាវជ្រាវ ស្វែងរកយុត្តិធម៌ ភាពស្អាតស្អំជូនភាគី ពាក់ព័ន្ធ ក្រសួងមហាផ្ទៃ នឹងដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការប្រព័ន្ធទទួលពាក្យបណ្តឹងអនឡាញជូនសាធារណជន ទូទៅ ហៅជាភាសាអង់គ្លេស “Complaint Submission System (CSS)” ដោយកំណត់តំណភ្ជាប់ចូលទៅ កាន់គេហទំព័រ https://css-gdin.interior.gov.kh/home។សាធារណជន អាចដាក់ពាក្យបណ្តឹងតវ៉ា និងបណ្តឹងបរិហារ ក្នុងប្រព័ន្ធទទួលពាក្យបណ្តឹងអនឡាញ តាមតំណរភ្ជាប់ខាងលើដោយបំពេញព័ត៌មានតាមទម្រង់ដែលបានកំណត់ក្នុងប្រព័ន្ធ ឬអាចទាញយកឯកសារ សម្រាប់បំពេញពាក្យបណ្តឹងតាមទម្រង់ជាក្រដាស និងធ្វើការទំនាក់ទំនងតាមលេខទូរសព្ទដែលមានក្នុងប្រព័ន្ធ ដើម្បីដាក់បណ្តឹងរបស់ខ្លួន។ ប្រព័ន្ធទទួលពាក្យបណ្តឹងអនឡាញ នឹងចាប់ផ្តើមដំណើរការចាប់ពីថ្ងៃទី១៩ខែកុម្ភះ ឆ្នាំ២០២៦៕
វិស័យទាំង៥ដើមឆ្នាំ២០២៦មានយុវជនចុះឈ្មោះចូលរៀនច្រើនជាងគេ ក្នុងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ១,៥លាននាក់របស់សម្ដេចធិបតី
(ភ្នំពេញ)៖ ដើមឆ្នាំ២០២៦នេះ មានជំនាញលើវិស័យចំនួន ៥ ដែលយុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការដាក់ពាក្យស្នើសុំចុះឈ្មោះចូលរៀនច្រើនជាងគេក្នុងកម្មវិធីបណ្ដុះជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ចំនួន ១,៥ លាននាក់ (TVET 1.5M) របស់សម្ដេចធិបតី។អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ លោក ស៊ុន មេសា បានឱ្យដឹងនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ នេះថា វិស័យទាំង ៥នោះរួមមាន វិស័យធុរកិច្ច និងព័ត៌មានវិទ្យា, វិស័យទេសចរណ៍, វិស័យសំណង់, វិស័យកសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្ម និង វិស័យបរិក្ខារត្រជាក់និងកំដៅ។ អ្នកនាំពាក្យរូបនេះបញ្ជាក់ថា វិស័យធុរកិច្ច និងព័ត៌មានវិទ្យា ឈរនៅលំដាប់លេខរៀងទី១ ដែលមានអ្នកស្នើសុំចុះឈ្មោះចូលរៀនចំនួន ៣០,៧២៩នាក់ បន្ទាប់មកវិស័យទេសចរណ៍ មានអ្នកស្នើចុះឈ្មោះចូលរៀន ២៦,១៦០នាក់ វិស័យសំណង់មានអ្នកស្នើចុះឈ្មោះចូលរៀន ២៣,២៨២នាក់ វិស័យកសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្មមានអ្នកស្នើចុះឈ្មោះចូលរៀន ១៩,២៧៨នាក់ និងវិស័យបរិក្ខារត្រជាក់និងកំដៅ មានអ្នកស្នើរចុះឈ្មោះចូលរៀនចំនួន ១៨,៤៧៩នាក់។លោកថ្លែងថា៖ «ការពង្រឹងជំនាញគឺជាទុនដ៏សំខាន់មួយ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលផ្ដល់ជូន និងជួយសម្រួលដល់អតីតពលករ យុវជនមពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យដើម្បីចាប់យកឱកាសការងារ ស្របពេលដែលកម្ពុជាកំពុងប្រែក្លាយកម្លាំងពលកម្មពីអតិពលកម្មទៅជាកម្លាំងមានជំនាញជាក់លាក់ ច្បាស់លាស់ ផលិតភាពខ្ពស់ ដើម្បីបង្កើនប្រាក់ចំណូលកាន់តែខ្ពស់»។សូមជម្រាបថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស សម្រាប់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងហានិភ័យចំនួន ១,៥ លាននាក់ (TVET 1.5M) ត្រូវបានផ្តួចផ្តើមឡើងដោយ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន និងប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តដោយ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣៕
កងទ័ពជើងទឹកអ៊ីរ៉ង់ និងរុស្ស៊ី នឹងធ្វើសមយុទ្ធរួមគ្នា ចំពេលការចរចាកំពុងបន្តរវាងទីក្រុងតេអេរ៉ង់ និងទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន
(អន្តរជាតិ)៖ អ៊ីរ៉ង់ និងរុស្ស៊ីបានធ្វើសមយុទ្ធកងទ័ពជើងទឹកនៅក្នុងសមុទ្រអូម៉ង់ ចំពេលមានការចរចាដែល កំពុងបន្តរវាងទីក្រុងតេអេរ៉ង់ និងទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោននៅទីក្រុងហ្សឺណែវ។ «សមយុទ្ធកងទ័ពជើងទឹករួមគ្នារវាងអ៊ីរ៉ង់ និងរុស្ស៊ី នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ នៅក្នុងសមុទ្រអូម៉ង់ និងមហាសមុទ្រឥណ្ឌាភាគខាងជើង» ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន ISNA បានដកស្រង់សម្តីរបស់ឧត្តមនាវីឯកអ៊ីរ៉ង់ Hassan Maghsoudloo ។ លោក Maghsoudloo បាននិយាយថា សមយុទ្ធយោធានេះមានគោលបំណងបង្កើនសន្តិសុខដែនសមុទ្រ និងពង្រឹងទំនាក់ទំនងរវាងកងទ័ពជើងទឹកទាំងពីរ ប៉ុន្តែមិនបានបញ្ជាក់ថាវានឹងមានរយៈពេលប៉ុន្មាននោះទេ។ កងឆ្មាំបដិវត្តន៍អ៊ីស្លាមអ៊ីរ៉ង់ក៏បានធ្វើសមយុទ្ធយោធា នៅច្រកសមុទ្រហ័រមូសកាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ដែលជាចលនាមួយដែលត្រូវបានគេមើលឃើញថាជា សារដ៏រឹងរូសមួយទៅកាន់កងកម្លាំងអាមេរិកនៅក្នុងតំបន់។ ប្រធានាធិបតីអាមេរិក ដូណាល់ ត្រាំ ពីមុនបានដាក់ពង្រាយអ្វីដែលលោកបានពិពណ៌នាថាជា «កងនាវាដ៏មានឥទ្ធិពល» នៃកងកម្លាំងជើងទឹកនៅជិតអ៊ីរ៉ង់ ដើម្បីបង្កើនសម្ពាធលើប្រទេសនេះ។សមយុទ្ធយោធានេះបានធ្វើឡើងនៅក្នុងបរិបទនៃកិច្ចចរចាជុំទីពីរ ដែលសម្របសម្រួលដោយប្រទេសអូម៉ង់ រវាងទីក្រុងតេអេរ៉ង់ និងទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន នៅទីក្រុងហ្សឺណែវ ប្រទេសស្វីស កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ។ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអ៊ីរ៉ង់ លោក Abbas Araghchi បានប្រកាសថា ភាគីទាំងពីរបានឈានដល់ «សំណុំនៃគោលការណ៍ណែនាំ» សម្រាប់ការចរចា និងការរៀបចំកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិក។ ការចរចាពីមុនរវាងភាគីទាំងពីរបានបរាជ័យ បន្ទាប់ពីការវាយប្រហារតាមអាកាសដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមករបស់ អ៊ីស្រាអែលលើអ៊ីរ៉ង់ក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលបង្កឱ្យមានសង្គ្រាមរយៈពេល១២ថ្ងៃ ដែលសហរដ្ឋអាមេរិកក៏បានវាយប្រហាររោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរអ៊ីរ៉ង់ផងដែរ។រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងថាមពលអាមេរិក លោក Chris Wright បានប្រកាសនៅថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈថា ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោននឹងរារាំងអ៊ីរ៉ង់ពីការទទួលបានអាវុធនុយក្លេអ៊ែរ «គ្រប់មធ្យោបាយទាំងអស់»។ លោក Wright បានសង្កត់ធ្ងន់ថា លោកប្រធានាធិបតី Trump ជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា «យើងមិនអាចអនុញ្ញាតឱ្យអ៊ីរ៉ង់មានអាវុធនុយក្លេអ៊ែរបានទេ»។
ក្រសួងការងារ៖ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ មានឱកាសការងារជិត ២ម៉ឺនកន្លែង កំពុងរង់ចាំអតីតពលករត្រឡប់មកពីថៃ និងអ្នកកំពុងស្វែងរកការងារធ្វើ
(កំពង់ស្ពឺ)៖ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដែលកំពុងមានកំណើនរោងចក្រ សហគ្រាសយ៉ាងគំហុកនោះ មានឱកាសការងារជិត ២ម៉ឺនកន្លែង សម្រាប់ផ្ដល់ជូនអតីតពលករត្រឡប់មកពីប្រទេសថៃ និងអ្នកកំពុងស្វែងរកការងារធ្វើ។ នេះបើតាមឱ្យដឹងពីក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈដែលបានផ្សព្វផ្សាយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយ ក្រសួងការងារ បានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ មានឱកាសការងារសរុបចំនួន ១៧,៦២១កន្លែង កំពុងរង់ចាំបងប្អូនអតីតពលករត្រឡប់មកពីប្រទេសថៃ និងអ្នកកំពុងស្វែងរកការងារធ្វើ។ ឱកាសការងារទាំងនោះ ស្ថិតក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម។ ដើម្បីទទួលបានឱកាសការងារទាំងនោះ បងប្អូនអតីតពលករត្រឡប់មកពីប្រទេសថៃ និងអ្នកកំពុងស្វែងរកការងារធ្វើ អាចស្វែងរកលេខទំនាក់ទំនង ឈ្មោះរោងចក្រ និងវិស័យដែលខ្លួនពេញចិត្តបានតាមរយៈខិតបណ្ណការងាររបស់ក្រសួងដែលបានផ្សព្វផ្សាយយ៉ាងលម្អិត។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រៅពីទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ជាមួយរោងចក្រ សហគ្រាស និងរោងចក្រផ្ទាល់ អ្នកស្វែងរកការងារទាំងអស់ ជាពិសេសបងប្អូនអតីតពលករ ក៏អាចទាក់ទងមកប្រព័ន្ធទំនាក់ទំនងបន្ទាន់ ១២៩៧ ដើម្បីឱ្យក្រសួងការងារជួយសម្របសម្រួលស្វែងរកការងារជូនផងដែរ។ នេះបើតាមក្រសួងការងារដដែល៕
អាមេរិក និងអ៊ីរ៉ង់អាចចាប់ផ្ដើមសង្គ្រាមដ៏ធំមួយឆាប់ៗនេះ
(អន្តរជាតិ)៖ រដ្ឋបាលលោក Trump កាន់តែខិតជិតដល់សង្គ្រាមដ៏ធំមួយនៅមជ្ឈិមបូព៌ា (អ៊ីរ៉ង់) ជាងអ្វីដែលជនជាតិអាមេរិកភាគច្រើនបានដឹង ហើយវាអាចចាប់ផ្តើមឆាប់ៗនេះ។ នេះបើសារព័ត៌មាន Axios នៅថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ។ ប្រភពព័ត៌មានដដែលបាននិយាយថា ប្រតិបត្តិការយោធារបស់សហរដ្ឋអាមេរិកនៅអ៊ីរ៉ង់ទំនងជាយុទ្ធនាការ ដ៏ធំមួយរយៈពេលជាច្រើនសប្តាហ៍ ដែលមើលទៅដូចជាសង្គ្រាមដ៏ធំសម្បើមមួយជាងប្រតិបត្តិការជាក់លាក់កាលពី ខែមុននៅវេណេស៊ុយអេឡា។ ប្រភពព័ត៌មានបានកត់សម្គាល់ថា វាទំនងជាយុទ្ធនាការរួមគ្នារវាងសហរដ្ឋអាមេរិក និងអ៊ីស្រាអែល ដែលមានវិសាលភាពធំទូលាយជាង និងមានសារៈសំខាន់សម្រាប់របបនេះជាងសង្គ្រាមរយៈពេល 12 ថ្ងៃដែលដឹកនាំដោយអ៊ីស្រាអែលកាលពីខែមិថុនាឆ្នាំមុន ដែលសហរដ្ឋអាមេរិកបានចូលរួមនៅទីបំផុត ដើម្បីកម្ទេចរោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរក្រោមដីរបស់អ៊ីរ៉ង់។សង្គ្រាមបែបនេះនឹងមានឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងទៅលើតំបន់ទាំងមូល និងផលវិបាកធំៗសម្រាប់រយៈពេលបីឆ្នាំ ដែលនៅសល់នៃតំណែងប្រធានាធិបតីរបស់លោក Trump។ យ៉ាងណាមិញ ទីប្រឹក្សារបស់លោក Trump គឺលោក Jared Kushner និងលោក Steve Witkoff បានជួប និងបើកការចរចារជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអ៊ីរ៉ង់ លោក Abbas Araghchi រយៈពេលបីម៉ោងនៅទីក្រុងហ្សឺណែវ កាលពីថ្ងៃអង្គារ ទី១៧ ខែកុម្ភៈកន្លងទៅ។ ក្នុងការចរចារនេះភាគីទាំងពីរបាននិយាយថា ការចរចា "មានវឌ្ឍនភាព" គម្លាតគឺធំទូលាយ ។ អនុប្រធានាធិបតី Vance បានប្រាប់ Fox News ថា កិច្ចចរចា "បានដំណើរការទៅដោយរលូន" ក្នុងវិធីខ្លះ ប៉ុន្តែ "ក្នុងវិធីផ្សេងទៀត វាច្បាស់ណាស់ថា ប្រធានាធិបតីបានកំណត់បន្ទាត់ក្រហមមួយចំនួន ដែលអ៊ីរ៉ង់មិនទាន់មានឆន្ទៈក្នុងការទទួលស្គាល់ និងធ្វើការដោះស្រាយនៅឡើយទេ"។ទោះជាយ៉ាងណា កងនាវារបស់លោក Trump បានដាក់ពង្រាយយ៉ាងច្រើនរួមមាននាវាផ្ទុកយន្តហោះពីរគ្រឿង នាវាចម្បាំងមួយដប់គ្រឿង យន្តហោះចម្បាំងរាប់រយគ្រឿង និងប្រព័ន្ធការពារដែនអាកាសជាច្រើន។ អាវុធមួយចំនួននោះនៅតែដំណើរការ។ ជើងហោះហើរដឹកទំនិញយោធាអាមេរិកជាង 150 គ្រឿងបានផ្លាស់ប្តូរប្រព័ន្ធអាវុធ និងគ្រាប់រំសេវទៅកាន់មជ្ឈិមបូព៌ា។ ក្នុងរយៈពេល 24 ម៉ោងកន្លងមកនេះ យន្តហោះចម្បាំងចំនួន 50 គ្រឿងទៀត - យន្តហោះ F-35, F-22 និង F-16 - បានធ្វើដំណើរទៅកាន់តំបន់នេះ។ តាមរបាយការណ៍ព័ត៌មាននេះបានសង្គត់ធ្ងន់ថា សង្គ្រាមអាចកើតឡើងឆាប់ជាង និងធំជាងអ្វីដែលមនុស្សភាគ ច្រើនទទួលស្គាល់។ការបង្កើនសមត្ថភាពយោធា និងវោហាសាស្ត្ររបស់លោក Trump ធ្វើឱ្យលោកពិបាកនឹងដកថយ។
ក្នុងឆ្នាំ២០២៦នេះ! បាតុភូត «សូរ្យគ្រាស និងចន្ទគ្រាស» នឹងកើតឡើងចំនួន២ដងក្នុងពេលដំណាលគ្នា
(វិទ្យាសាស្ត្រ)៖ សូរ្យគ្រាស និងចន្ទគ្រាសមិនមែនជាព្រឹត្តិការណ៍ចៃដន្យ និងឯកោនោះទេ ប៉ុន្តែផ្ទុយទៅវិញវាកើតឡើង ក្នុងវដ្តដែលអាចទស្សន៍ទាយបាន ដែលស្ទើរតែតែងតែលេចឡើងជាគូនឹងគ្នា។ ព្រឹត្តិការណ៍កម្រពីរដែលកើតឡើង ក្នុងរយៈពេលខ្លី ហើយកើតឡើងម្តងទៀតជាប្រចាំត្រូវបានគេហៅថារដូវសូរ្យគ្រាស។ ជារៀងរាល់ឆ្នាំជា ធម្មតាមានរដូវបែបនេះពីរ ដែលរដូវនីមួយៗមានរយៈពេលប្រហែល 31-37 ថ្ងៃ។ នៅឆ្នាំនេះ រដូវសូរ្យគ្រាសទាំងពីរ បានកើតឡើងរវាងថ្ងៃទី 17 ខែកុម្ភៈ ដល់ថ្ងៃទី 3 ខែមីនា និងម្តងទៀតរវាងថ្ងៃទី 12 ខែសីហា។សូរ្យគ្រាស និងចន្ទគ្រាសទាំងអស់កើតឡើងក្នុងរដូវសូរ្យគ្រាស។ នេះក៏ព្រោះតែវាអាចកើតឡើងបានតែក្នុ ងអំឡុងពេលព្រះច័ន្ទថ្មី (សូរ្យគ្រាស) និងព្រះច័ន្ទពេញវង់ (ចន្ទគ្រាស) ប៉ុណ្ណោះ នៅពេលដែលផែនដី ព្រះច័ន្ទ និងព្រះអាទិត្យតម្រឹមគ្នាក្នុងលំហបាតុភូតមួយដែលគេស្គាល់ថាជាស៊ីហ្សីជី។ យោងតាមអង្គការ NASA រដូវសូរ្យគ្រាសកើតឡើងនៅពេលដែលការតម្រឹមនេះកើតឡើងនៅជិតប្លង់ នៃគន្លងរបស់ផែនដីជុំវិញព្រះអាទិត្យ។ ប្លង់នោះកំណត់ផ្លូវជាក់ស្តែងរបស់ព្រះអាទិត្យឆ្លងកាត់មេឃរបស់ផែនដី ដែលហៅថាប្លង់សូរ្យគ្រាស។ នៅពេលដែលព្រះច័ន្ទថ្មីធ្លាក់ក្នុងរដូវសូរ្យគ្រាស ស្រមោលរបស់ព្រះច័ន្ទអាចធ្លាក់មកលើផែនដី ដែលបង្កើតជាសូរ្យគ្រាស។ នៅពេលដែលព្រះច័ន្ទពេញវង់ធ្លាក់ក្នុងពេលតែមួយ ព្រះច័ន្ទអាចចូលទៅក្នុងស្រមោលរបស់ផែនដី ដែលបង្កើតជាសូរ្យគ្រាស។ព្រះច័ន្ទថ្មីលេចឡើងរៀងរាល់ 29.5 ថ្ងៃម្តង បន្ទាប់មកព្រះច័ន្ទពេញវង់លេចឡើងពីរសប្តាហ៍ក្រោយមក។ រដូវចន្ទគ្រាសបន្ទាប់នឹងចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី 17 ខែកុម្ភៈ ជាមួយនឹងចន្ទគ្រាសរាងជាចិញ្ចៀន ដែលព្រះច័ន្ទបិទបាំងព្រះអាទិត្យ 96% ដោយបន្សល់ទុកនូវ "ចិញ្ចៀនភ្លើង" ស្តើងមួយដែលមានរយៈពេលរហូតដល់ 2 នាទី និង 20 វិនាទី។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ បាតុភូតនេះនឹងអាចមើលឃើញតែពីតំបន់តូចមួយនៅអង់តាក់ទិកប៉ុណ្ណោះ។ តំបន់ផ្សេងទៀតនៃទ្វីបអឺរ៉ុប និងផ្នែកខ្លះនៃទ្វីបអាហ្វ្រិកភាគអាគ្នេយ៍ និងអាមេរិកខាងត្បូងនឹងសង្កេតឃើញចន្ទគ្រាសមួយផ្នែក។ ដប់បួនថ្ងៃក្រោយមក នៅថ្ងៃទី 3 ខែមីនា រដូវចន្ទគ្រាសដូចគ្នានឹងបង្កើតចន្ទគ្រាសទាំងស្រុង នៅពេលដែលព្រះច័ន្ទស្ថិតនៅក្នុងស្រមោលរបស់ផែនដីទាំងស្រុងរយៈពេល 58 នាទី និង 18 វិនាទី។ ប្រជាជននៅអាស៊ីបូព៌ា អូស្ត្រាលី ប៉ាស៊ីហ្វិក និងអាមេរិកខាងជើងភាគខាងលិចនឹងមានទិដ្ឋភាពល្អបំផុតដើម្បីមើលព្រះច័ន្ទប្រែជាពណ៌ក្រហមក្នុងអំឡុងដំណាក់កាលចន្ទគ្រាសទាំងស្រុង។រដូវសូរ្យគ្រាសលើកទីពីរ និងចុងក្រោយនៃឆ្នាំ២០២៦ ចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី១២ ខែសីហា ជាមួយនឹងសូរ្យគ្រាសសរុប។ អ្នកសង្កេតការណ៍នៅ Greenland អ៊ីស្លង់ និងភាគខាងជើងប្រទេសអេស្ប៉ាញ អាចមើលឃើញព្រះច័ន្ទបិទបាំងព្រះអាទិត្យទាំងស្រុងរយៈពេលជាច្រើននាទី។ ទន្ទឹមនឹងនេះ តំបន់ភាគច្រើននៃទ្វីបអឺរ៉ុប អាហ្វ្រិកខាងជើង និងអាត្លង់ទិកខាងជើង នឹងឃើញតែសូរ្យគ្រាសមួយផ្នែកប៉ុណ្ណោះ។ ជាងពីរសប្តាហ៍ក្រោយមក នៅថ្ងៃទី២៨ ខែសីហា សូរ្យគ្រាសមួយផ្នែកនឹងកើតឡើង។ អ្នកសង្កេតការណ៍នៅអាមេរិកខាងជើង អាមេរិកខាងត្បូង អឺរ៉ុប និងអាហ្វ្រិក នឹងស្ថិតក្នុងទីតាំងល្អដើម្បីសង្កេតមើលបាតុភូតនេះ។
កម្ពុជា នឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះកិច្ចប្រជុំកំពូលហ្វ្រង់កូហ្វូនីលើកទី២០ នៅខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៦!
(ភ្នំពេញ)៖ បើតាមសេចក្ដីថ្លែងការណ៍របស់អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នៅខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៦ខាងមុខនេះ រាជធានីភ្នំពេញនឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលហ្វ្រង់កូហ្វូនី លើកទី២០។ព្រឹត្តិការណ៍ជាប្រវត្តិសាស្ត្រដ៏សំខាន់នេះ នឹងមានការចូលរួមពីសំណាក់ប្រមុខដឹកនាំ និង តំណាងរដ្ឋជាសមាជិកនៃអង្គការអន្តរជាតិហ្វ្រង់កូហ្វូនី (OIF) ព្រមទាំងស្ថាប័នដៃគូនានាជាច្រើន។ កិច្ចប្រជុំកំពូលនេះ មានគោលបំណងជំរុញកិច្ចសន្ទនា ផ្លាស់ប្តូរយោបល់ និងរិះរកដំណោះស្រាយ ជាក់ស្តែងលើបញ្ហាប្រឈមជាសកលពាក់ព័ន្ធនឹងសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ដែលជាចំណុចអាទិភាពបំផុតរបស់សមាជិកអង្គការ OIF។កិច្ចប្រជុំកំពូលហ្វ្រង់កូហ្វូនីលើកទី២០ ដែលកន្លងមកគ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅខេត្ត សៀមរាប ត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរមករៀបចំនៅរាជធានីភ្នំពេញវិញ ដើម្បីធានាបាននូវលក្ខខណ្ឌល្អប្រសើរ បំផុតសម្រាប់ការរៀបចំ និងការចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូល និងព្រឹត្តិការណ៍អមនានា។គួររំលឹកផងដែរថា ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ត្រូវបានជ្រើសរើសជាផ្លូវការធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ កិច្ចប្រជុំកំពូលនៃបណ្តា ប្រទេសប្រើប្រាស់ភាសាបារាំង (ហ្រ្វង់កូហ្វូនី) លើកទី២០ នៅឆ្នាំ ២០២៦នេះ ត្រូវបានសម្រេចឡើង នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលហ្វ្រង់កូហ្វូនីលើកទី១៩ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅពីថ្ងៃទី៤ ដល់ថ្ងៃទី៥ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៤ នៅ Villers-Cotterêts និងនៅទីក្រុងប៉ារីស នៃប្រទេសបារាំង។ កិច្ចប្រជុំកំពូលហ្វ្រង់កូហ្វូនីលើកទី១៩ ដែលបារាំងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនេះ រៀបចំឡើងក្រោមមូលបទ«ការបង្កើតថ្មី នវានុវត្តន៍ និងសហគ្រិនភាពជាភាសាបារាំង» ហើយកិច្ចប្រជុំនេះ ក៏ជាឱកាសមួយសម្រាប់ប្រមុខរដ្ឋ និងប្រមុខរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីពិភាក្សាពីដំណោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានា ដូចជាការបង្កើតការងារសម្រាប់យុវជនក្នុងតំបន់ប្រើប្រាស់ភាសាបារាំង។គោលបំណងមួយនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលនេះ គឺដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសដែលមានលក្ខណៈអំណោយផល សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច ដែលគោរពសេរីភាពនៃការបង្កើតថ្មី និងសហគ្រិនភាព ព្រមទាំងធ្វើឱ្យពហុភាគីនិយមមានភាពរស់រវើកឡើងវិញ ដោយមានការរួមចំណែកពីស្ថាប័នហ្វ្រង់កូហ្វូនផងដែរ។
ចំពោះភាពមិនច្បាស់លាស់នៃការងារនៅថៃ អ្នកនាំ​ពាក្យ​ក្រសួងការងារ ប្រាប់ទៅពលករថា កម្ពុជា​មានឱកាសការងារសម្បូរបែប អត្ថប្រយោជន៍​ច្រើនជាង និងមានយន្តការគាំពារ ដើម្បីផ្តល់​ការងារគ្រប់គ្រាន់
(ភ្នំពេញ)៖ ឆ្លើយតបនឹងភាពមិន​ច្បាស់លាស់នៃ​នយោ​បាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលថៃអាណត្តិថ្មី ដែល​មិន​ទាន់មានការសម្រេចបែបណា​ចំពោះ​ពលករ​ខ្មែរ​កំពុងធ្វើការនៅប្រទេសថៃ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈលោក ស៊ុន មេសា បានលើកឡើងថា នៅកម្ពុជាមានឱកាស​ការងារដ៏សម្បូរបែប មានទាំងអត្ថប្រយោជន៍​ច្រើនជាង និងយន្តការគាំ​ពារសម្រាប់​ពលករ​គ្រប់​គ្រាន់ ដើម្បីជួយស្វែងរកការងារដល់ពលករខ្មែរ នៅដែលពលករត្រឡប់មកប្រទេសកំណើតវិញ។ ឆ្លើយតបនឹងសំណួរអ្នកសារព័តមាននៅថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះ លោក ស៊ុន មេសា បានគូស​បញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នរដ្ឋាភិបាល​ថៃនៅមិន​ទាន់មាន​ភាព​ច្បាស់លាស់នៅឡើយចំពោះ​បងប្អូនពលករ​ខ្មែរ​ដែលកំពុងធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលធ្វើឱ្យបងប្អូនមួយចំនួនមានការព្រួយបារម្ភពីសុវត្ថិភាពការងារ ខណៈដែលភាគី​កម្ពុជាមិនទាន់​ទទួល​បាន​ការជូនដំណឹងផ្លូវការ​ណាមួយពីភាគី​ថៃនៅឡើយ។លោកថា៖«យើងកំពុងតាមដានយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះភាពមិនច្បាស់លាស់នេះ... ខ្ញុំក៏សូម​បញ្ជាក់​ថា នៅកម្ពុជាមាន​ការងាររាប់ម៉ឺន​កន្លែងដែលអាច​ផ្តល់​ប្រាក់ចំណូលសមរម្យជូនបងប្អូនពលករ ក្នុងករណីដែលពួកគាត់ចង់រកការងារនៅក្នុងស្រុក។ នៅស្រុកយើង មានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនពី ប.ស.ស. យើង​មានច្រើនជាង និងសម្បូរបែប ដែលអាចជួយ​បានទាំងគ្រួសារពួក​គាត់តាមរយៈ​របប​ភាគទានស្ម័គ្រចិត្ត។ បន្ថែមពីនេះ បើទោះបីមិនមានជំនាញក៏យើងមានរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលវគ្គខ្លីៗ ហើយអាចទទួល​បានថវិកាចាប់​តាំងពី​ថ្ងៃចូលរៀនដំបូង។ ដូចនេះមិនមាន​អ្វីគួរឱ្យ​បារម្ភឡើយ»។ អ្នកនាំពាក្យរូបនេះ បានគូសបញ្ជាក់ពីយន្ត​ការនៃការ​ផ្តល់​ការងារធ្វើជូនអតីតពលករសំខាន់ៗរួមមាន ការបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលត្រៀមចូលទីផ្សារការងាររបស់អតីតពលករដែលផ្តល់ថវិកា និងការស្នាក់​នៅ​ក្នុង​អំឡុងពេលសិក្សាដោយឥតគិតថ្លៃ ការបន្ត​យុទ្ធ​នាការវេទិកាការងារនៅតាមបណ្តាខេត្តសំខាន់ៗទាំង១៤នៅដើមឆ្នាំ២០២៦នេះ និងយន្តការផ្តល់ឱកាស​ការងារតាម​រយៈយន្តការប្រព័ន្ធទំនាក់ទំនងបន្ទាន់ ១២៩៧ជាដើម។  លោកបន្តថា បុគ្គលិក និងកម្មករនិយោជិតដែល​កំពុង​ធ្វើការ​ងារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា មានឱកាស​ទទួល​បានប្រាក់ខែខ្ពស់ប្រហាក់​ប្រហែលនៅ​ប្រទេស​ថៃដែរ ថែមទាំងមានសេវាថែទាំសុខភាព តាមរយៈ​បេ​ឡា​ជាតិសន្ដិសុខសង្គម(ប.ស.ស.), ធានារ៉ាប់រង​គ្រោះ​ថ្នាក់​ការងារ និងមានប្រាក់សោធន ខណៈ​ដែលនៅប្រទេសថៃ មិនមាន​សេវាទាំង​អស់​នេះ​សម្រាប់​ជួយគាំពារ​ដល់ពលករខ្មែរដែល​មិនមានឯកសារគ្រប់គ្រាន់នោះទេ។បន្ថែមលើនេះ លោកថា បងប្អូនប្រជាពលករខ្មែរ​ដែល​មកធ្វើការងារនៅជិតផ្ទះ មានឱកាស​ជួបជុំក្រុម​គ្រួសារ មានពេលវេលាមើលថែឱពុកម្ដាយ និងកូនចៅដោយមិនមានការព្រួយបារម្ភពីសុវត្ថិភាពជាង។ គិតត្រឹមខែមករា ឆ្នាំ២០២៦នេះ ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ និង​អតីតពលករប្រមាណជាង ៩៦ម៉ឺននាក់ ក្នុង​នោះ​មានអតីតពលករប្រមាណ ៦៣ម៉ឺននាក់​បានត្រឡប់មកកម្ពុជា ក្រោយកម្ពុជា និងថៃ​មាន​ជម្លោះ​តាមព្រំដែន។ ក្នុងនោះយន្តការក្រសួង បាន​ជួយបងប្អូនពលករទទួលបានការងារធ្វើសរុបចំនួនជាង ៣១ម៉ឺន តាមរយៈប្រព័ន្ធទូរសព្ទ ១២៩៧, វេទិកាការងារ, ការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានឱកាសការងារ និងតាមរយៈរោងចក្រផ្ទាល់។ ទន្ទឹមនេះ អតីតពលករចំនួន ៣២ម៉ឺននាក់ផ្សេង​ទៀតបាន​ចាប់យកជីវភាពកសិកម្មបែបគ្រួសារ ការងារក្នុង​កសិ​ដ្ឋាន ការដ្ឋានសំណង់ សិប្បកម្ម ភោជនីយដ្ឋាន និងសកម្ម​ភាពសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ។ ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីបន្តជួយផ្តល់ឱកាស​ការងារជូន​អតីតពលករ ក្រសួងការងារនៅឆ្នាំ២០២៦នេះ បានរៀបចំយន្តការសំខាន់ៗចំនួន២ គឺការផ្តល់​ការបណ្តុះបណ្តាលដែលមានការឧបត្ថមនិងឱកាសការងារ១០០% និងការបន្តរៀបចំវេទិការការងារ សន្តិសុខសង្គម និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈចំនួន​ជាង ៦០លើក បន្ថែមទៀតនៅទូទាំងប្រទេស ជាពិសេស​នៅតាមបណ្ដាខេ​ត្តដែលមាន​អតីតពល​ករខ្មែរ​រស់នៅច្រើនជាងគេ។ លោក ស៊ុន មេសា បញ្ជាក់ថា៖«បច្ចុប្បន្ន​ក្នុងនាម​ក្រសួ​ងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ គឺយើង​ខិតប្រឹងប្រែងក្នុងការផ្សព្វផ្សាយពីឱកាសការងារស្ទើតែគ្រប់មធ្យោយបាយនៅតាមមូលដ្ឋាន ដើម្បី​នាំយក​ឱកាសការងារជូនបងប្អូនយើងដែលប្រឡប់មកពីប្រទេសថៃ។ សម្រាប់បងប្អូនពលករខ្មែរយើងមួយចំនួន នៅមិនទាន់បានទទួលព័ត៌មានពីឱការងារដ៏សម្បូរបែបនៅក្នុងប្រទេសយើង សូមចូលក្នុងវេទិកា ឬទាក់ទងមកប្រព័ន្ធ Hotline ១២៩៧ ដែលកំពុងរង់ចាំបម្រើសេវា៧ថ្ងៃក្នុងមួយសប្តាហ៍»។យ៉ាងណា​ក៏ដោយ ជាមួយនឹងភាពស្រពិច​ស្រពិល​មិន​ច្បាស់​លាស់នៃទីផ្សាការងារនៅថៃ លោក ស៊ុន មេសា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះ​បណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈបានអះអាង ការវិលត្រឡប់​របស់បង​ប្អូនពលករខ្មែរដែលនៅប្រទេសថៃ គឺជាឱកាសមាស ដើម្បីបំពេញតម្រូវការកម្លាំងពលកម្មតាមរោងចក្រ សហគ្រាសរាប់ម៉ឺននាក់ផង និងការជួយ​បំប៉ន​កំណើន​​សេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុកផង ដោយក្រសួងរៀបចំ​យន្តការសំខាន់ៗសម្រាប់គាំពារពលករខ្មែរ៕
បើមិនចង់ស្លាប់ដោយសារមហារីក ត្រូវបោះចោលទម្លាប់ទទួលទានអាហារ៧ក្រុមនេះ!
(សុខភាព)៖ អ្នកជំនាញកំពុងព្រមានថា សាច់កែច្នៃ បង្អែម នំប៉័ងជាដើម មានផ្ទុកសារធាតុរក្សាទុក ឧស្សាហកម្ម ដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់រាងកាយ និងអាចនាំឱ្យមានជំងឺមហារីកបានយ៉ាងងាយ។អ្នកជំនាញផ្នែកជំងឺមហារីក និងអាហារូបត្ថម្ភឈានមុខគេជឿថា ក្រុមអាហារដែលមានគ្រោះថ្នាក់បំផុតគឺអាហារដែលមានផ្ទុកសារធាតុរក្សាទុក។ ដើម្បីពន្យារអាយុកាលផ្ទុកបានច្រើនឆ្នាំ អ្នកផលិតបានប្រើអាហារដែលកែច្នៃខ្លាំងពេក ដោយដកតម្លៃអាហារូបត្ថម្ភធម្មជាតិរបស់វាចេញជាមួយនឹងសារធាតុបន្ថែម (ជារឿយៗត្រូវបានលាក់នៅក្រោមកូដ E)។ ជាពិសេស អត្រានៃ ជំងឺមហារីកពោះ វៀនធំ ចំពោះមនុស្សដែលមានអាយុក្រោម 50 ឆ្នាំ (ជាពិសេសជំនាន់ Z) គឺស្ថិតក្នុងកម្រិតខ្ពស់បំផុត ដែលត្រូវបានគេ ជឿថាបណ្តាលមកពីការពឹងផ្អែកលើអាហារថោកៗ និងកែច្នៃខ្លាំងពេក។ ខាងក្រោមនេះជាក្រុមអាហារទាំង ៧ ប្រភេទដែលអ្នកជំនាញណែនាំឱ្យអ្នកជំនួស៖១/សាច់កែច្នៃ៖ ប្រសិនបើអ្នកញ៉ាំនំសាំងវិចសាច់ជ្រូកប្រៃ សាច់ក្រក ឬសាច់ជ្រូកប្រៃជាប្រចាំ សូមពិចារណាប្តូរទៅញ៉ាំត្រី។ សាច់កែច្នៃច្រើនតែមានផ្ទុកនីត្រាតដើម្បីរក្សាពណ៌ និងការពារការលូតលាស់របស់បាក់តេរី ប៉ុន្តែសារធាតុនេះមានទំនាក់ទំនងដោយផ្ទាល់ទៅនឹងជំងឺមហារីក។អ្នកជំនាញអាហារូបត្ថម្ភ Rhiannon Lambert បានមានប្រសាសន៍ថា “អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) ចាត់ថ្នាក់សាច់កែច្នៃជាក្រុមទី 1 ដែលជាសារធាតុបង្កមហារីក ។ អ្នកគួរតែផ្តល់អាទិភាពដល់របបអាហារដែលមានអាហារសុទ្ធ”។២/ ទឹកផ្លែឈើក្រឡុក៖ ទឹកផ្លែឈើខាប់ច្រើនតែមានផ្ទុកប៉ូតាស្យូមស័របេត និងស៊ុលហ្វីត។ សាស្ត្រាចារ្យជាន់ខ្ពស់ផ្នែកអាហារូបត្ថម្ភ អូឡា ហ្វ្លាន់ណឺរី ណែនាំឱ្យជំនួសវាដោយទឹកធម្មតាជាមួយនឹងចំណិតត្រសក់ ឬក្រូចឆ្មាស្រស់។ នេះផ្តល់នូវរសជាតិធម្មជាតិដោយគ្មានសារធាតុរក្សាទុក ឬជាតិផ្អែមសិប្បនិម្មិត។៣/ទឹកជ្រលក់សាឡាដមានផ្ទុកទឹកខ្មេះឧស្សាហកម្ម៖ ទឹកសាឡាដមួយចំនួនប្រើអាស៊ីតអាសេទិក (ទឹកខ្មេះឧស្សាហកម្ម) ដើម្បីពន្យារអាយុកាលរបស់វា។ ការសិក្សាបានរកឃើញទំនាក់ទំនងរវាងសារធាតុបន្ថែមនេះ និងហានិភ័យកើនឡើងនៃជំងឺមហារីក និងជំងឺទឹកនោមផ្អែម។ អ្នកជំនាញ Federica Amati ណែនាំថា អ្នកអាចធ្វើទឹកជ្រលក់ផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ ដើម្បីជៀសវាងពីគ្រឿងផ្សំសកម្មដូចជា អាស៊ីតអាសេទិកដែលមាននៅក្នុងគ្រឿងទេស។ ៤/ ទឹកជ្រលក់ប៉ាស្តាដប៖ ការរួមបញ្ចូលគ្នានៃសារធាតុរក្សាទុកដូចជា acetate និង erythorbate អនុញ្ញាតឱ្យដបទឹកជ្រលក់អាចរក្សាទុកក្នុងទូផ្ទះបាយបានច្រើនខែ ប៉ុន្តែវាមិនល្អសម្រាប់សរីរាង្គខាងក្នុងរបស់អ្នកទេ។៥/ ស្ករគ្រាប់៖ ស្ករគ្រាប់ពោរពេញទៅដោយអាស៊ីតអាសេទិក និងអាស៊ីតនៃក្រូចឆ្មា។ ទាំងនេះមិនត្រឹមតែបំផ្លាញស្រទាប់ធ្មេញប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាថែមទាំងបង្កគ្រោះថ្នាក់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ដល់មីក្រូជីវសាស្រ្តពោះវៀនរបស់អ្នកទៀតផង។៦/ នំ Crumpet៖ គឺជានំដុតអង់គ្លេសតូចមួយ មូល និងមានរសជាតិឈ្ងុយឆ្ងាញ់ ដែលធ្វើពីម្សៅដំបែ។ ភាគច្រើនត្រូវបានបរិភោគដោយដុតជាមួយប៊ឺ ទឹកឃ្មុំ ។នំប៉័ងប្រភេទនេះជាធម្មតាមានអាយុកាលរក្សាទុកយូរណាស់ ដោយសារវាមានផ្ទុកប៉ូតាស្យូមស័របេត។ ប្រសិនបើអ្នកមិនអាចឈប់ប្រើវាទាំងស្រុងបានទេ អ្នកជំនាញណែនាំឱ្យប្តូរទៅប្រើនំប៉័ងជូរ ដែលមានជាតិអំបិលទាបជាង និងមិនមានសារធាតុរក្សាទុកបន្ថែមទាល់តែសោះ។៧/ នំប៉័ងក្នុងផ្សារទំនើប៖ ទោះបីជាវាអាចប្រើបានតែប៉ុន្មានថ្ងៃបន្ទាប់ពីបើកក៏ដោយ នំប៉័ង រុំ និងនំប៉័ងបាហ្គេត ដែលលក់នៅក្នុងផ្សារទំនើបនៅតែមានផ្ទុកសារធាតុ sorbate ឬ acetate ដើម្បីការពារផ្សិត។ អ្នកជំនាញលើកទឹកចិត្តអ្នកដែលចូលចិត្តកាបូអ៊ីដ្រាតឱ្យប្តូរទៅប្រើនំប៉័ងដុតថ្មីៗ នំប៉័ងដែលមានមូលដ្ឋានលើដំបែ ឬផលិតផលដែលមានបញ្ជីគ្រឿងផ្សំខ្លីបំផុត។