ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា តឿនឱ្យគ្រប់គ្នាឈ្វេងយល់ពីហានិភ័យ និងក្រមសីលធម៌ នៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាAI
ថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦
ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស បានបង្ហាញក្តីព្រួយបារម្ភចំពោះហានិភ័យថ្មីៗ កើតចេញពីការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃបច្ចេកវិទ្យា ជាពិសេសការប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត ដែលហៅកាត់ថា AI ដោយបានដាស់តឿនដល់អ្នកប្រើប្រាស់ឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់បំផុត។ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតី នៃយុទ្ធនាការគាំទ្រ ទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត ឆ្នាំ២០២៦ ក្រោមប្រធានបទ ការប្រើប្រាស់ AI ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ក្រមសីលធម៌ និងការទទួលខុសត្រូវ រៀបចំនៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម (ចំការដូង) នាព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ នេះ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត បានគូសបញ្ជាក់ថា បច្ចេកវិទ្យា AI ជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់ និងជារបកគំហើញដ៏អស្ចារ្យមួយ ដែលផ្តល់ផលប្រយោជន៍យ៉ាងសន្ធឹកសន្ធាប់ដល់មនុស្សជាតិ ទាំងក្នុងវិស័យសិក្សាស្រាវជ្រាវ សុខាភិបាល កសិកម្ម និងឧស្សាហកម្ម ក៏ដូចជាការជួយព្យាករណ៍អាកាសធាតុ និងគ្រប់គ្រងសត្វល្អិតដើម្បីបង្កើនទិន្នផលដំណាំឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិតបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ទន្ទឹមនឹងគុណសម្បត្តិដ៏មហាសាលនេះ AI ក៏បាននាំមកនូវហានិភ័យយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ជាពិសេសចំពោះកុមារ និងយុវជនដែលជាវ័យងាយរងគ្រោះបំផុត តាមរយៈការបង្កើតរូបភាព វីដេអូ និងសំឡេងក្លែងក្លាយ ដែលបច្ចុប្បន្នមានបច្ចេកទេសខ្ពស់រហូតស្ទើរតែមិនអាចបែងចែកដឹងថាជាការពិតឬយ៉ាងណា បង្កឱ្យមានការឆបោកក្នុងរូបភាពអាសអាភាសក្លែងក្លាយ ឬការក្លែងសំឡេងមនុស្សជិតស្និទ្ធដើម្បីទាញយកផលប្រយោជន៍ខុសច្បាប់។ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានទាញការកត់សម្គាល់មកគូសបញ្ជាក់ថា ទោះបីជា AI ជាសមិទ្ធផលវិទ្យាសាស្ត្រដែលមនុស្សបង្កើតឡើងដើម្បីបម្រើដល់ភាពងាយស្រួល និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ប៉ុន្តែក៏មានបុគ្គលមួយចំនួនតូចបានយកបច្ចេកវិទ្យានេះមកប្រើប្រាស់ក្នុងផ្លូវអវិជ្ជមាន ដោយសារភាពភ្លើតភ្លើន និងមហិច្ឆតាលោភលន់ រហូតប្រព្រឹត្តអំពើទុច្ចរិតដើម្បីផលចំណេញផ្ទាល់ខ្លួន។ បើតាម ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត កន្លងមក ក្រសួងមហាផ្ទៃកម្ពុជា បានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការទប់ស្កាត់ការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាអនឡាញ ដែលប្រើប្រាស់រូបភាព AI ក្នុងបំណងទម្លុះប្រព័ន្ធសុវត្ថិភាពទិន្នន័យបុគ្គល និងការលួចបន្លំអត្តសញ្ញាណដើម្បីផ្ទេរប្រាក់ដោយខុសច្បាប់។ ប្រមុខក្រសួងមហាផ្ទៃ បានអំពាវនាវដល់គ្រឹះស្ថានសិក្សា មាតាបិតា និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ រួមគ្នាពង្រឹងការយល់ដឹងពីរបៀបប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា AI ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ដោយប្រកាន់ខ្ជាប់នូវក្រមសីលធម៌ និងការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់បំផុតចំពោះមុខច្បាប់។ ឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិតបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការការពារខ្លួនពីហានិភ័យឌីជីថល មិនមែនជាភារកិច្ចរបស់ស្ថាប័នណាមួយឡើយ ប៉ុន្តែវាជាការទទួលខុសត្រូវរួមគ្នា ដើម្បីធានាថាការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យានឹងក្លាយជាឧបករណ៍សម្រាប់កសាងសង្គមជាតិ។ ជាក់ស្ដែង ក្រសួងមហាផ្ទៃ បានដាក់ឱ្យដំណើរការប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាក្នុងគ្រប់យន្តការនៃការគ្រប់គ្រងតាមបណ្ដាអង្គភាពចំណុះ ពិសេសការដាក់ឱ្យដំណើរការសេវាសាធារណៈទាំងកម្រិតក្រសួង និងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ នូវប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាផ្ដល់ជំនួយបន្ថែមដោយAI ដើម្បីផ្ដល់សេវាជូនពលរដ្ឋបានឆាប់រហ័ស និងមានគុណភាព។ សូមបញ្ជាក់ថា ទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត បានចាប់ផ្តើមឡើងតាំងពីឆ្នាំ២០០៤ ក្រោមគម្រោង SafeBorders របស់សហភាពអឺរ៉ុប និងបានវិវត្តជាចលនាសកលដែលមានប្រទេសជាង ១៨០ ចូលរួម ខណៈកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមប្រារព្ធទិវានេះតាំងពីឆ្នាំ២០១៥មកម្ល៉េះ។ យុទ្ធនាការឆ្នាំ២០២៦ នេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងឱ្យចំគោលដៅ ដើម្បីការពារសិទ្ធិកុមារ និងសិទ្ធិមនុស្ស ស្របតាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងលិខិតុបករណ៍អន្តរជាតិដែលកម្ពុជាជាសមាជិក៕
អូស្ត្រាលីប្តេជ្ញាផ្តល់ប្រាក់ចំនួន ២.៨ ពាន់លានដុល្លារ ដល់រោងចក្រផលិតនាវាមុជទឹកនុយក្លេអ៊ែរ
(អន្តរជាតិ)៖ ប្រទេសអូស្ត្រាលីបានបង្ហាញប្រាក់ចំនួន ៣.៩ ពាន់លានដុល្លារអូស្ត្រាលី (២,៨ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ក្នុងការចំណាយកាលពីថ្ងៃអាទិត្យជា "ប្រាក់កក់" លើកន្លែងផលិតនាវាមុជទឹកនុយក្លេអ៊ែរថ្មីក្រោមកតិកាសញ្ញាសន្តិសុខត្រីភាគី AUKUS ជាមួយចក្រភពអង់គ្លេស និងសហរដ្ឋអាមេរិក។កតិកាសញ្ញា AUKUS មានគោលបំណងផ្តល់អាវុធដល់ប្រទេសអូស្ត្រាលីជាមួយនឹងកងនាវាមុជទឹកទំនើបៗពីសហរដ្ឋអាមេរិក ហើយនឹងផ្តល់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាសង្គ្រាមជាច្រើន។នាវាមុជទឹកទាំងនេះ ដែលការលក់នឹងចាប់ផ្តើមនៅឆ្នាំ ២០៣២ ស្ថិតនៅចំកណ្តាលនៃយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ប្រទេសអូស្ត្រាលីក្នុងការកែលម្អសមត្ថភាពវាយប្រហាររយៈចម្ងាយឆ្ងាយរបស់ខ្លួននៅប៉ាស៊ីហ្វិក ជាពិសេសប្រឆាំងនឹងប្រទេសចិន។កិច្ចព្រមព្រៀងនេះអាចធ្វើឱ្យទីក្រុងកង់បេរ៉ាចំណាយប្រាក់រហូតដល់ ២៣៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងរយៈពេល ៣០ ឆ្នាំខាងមុខ ហើយក៏រួមបញ្ចូលទាំងបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីសាងសង់នាវាផ្ទាល់ខ្លួននាពេលអនាគតផងដែរ។រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិលោក Richard Marles បាននិយាយថា កន្លែងផលិតនាវានៅ Osborne ជិតទីក្រុង Adelaide ភាគខាងត្បូង នឹងស្ថិតនៅចំកណ្តាលនៃរឿងនោះ។ក្នុងរយៈពេលវែង គេរំពឹងថានឹងចំណាយប្រាក់ប្រមាណ ៣០ ពាន់លានដុល្លារអូស្ត្រាលីលើកន្លែងផលិតនាវានេះ។លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “ការផ្លាស់ប្តូរដែលកំពុងដំណើរការនៅ Osborne បង្ហាញថាប្រទេសអូស្ត្រាលីកំពុងស្ថិតនៅលើផ្លូវត្រូវដើម្បីផ្តល់នូវសមត្ថភាពអធិបតេយ្យភាពក្នុងការសាងសង់នាវាមុជទឹកដើរដោយថាមពលនុយក្លេអ៊ែររបស់យើងសម្រាប់រយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍ខាងមុខ”។លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី Anthony Albanese បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយថា ការវិនិយោគនៅក្នុងទីធ្លាសាងសង់នាវាមុជទឹក “គឺមានសារៈសំខាន់ណាស់ចំពោះការដឹកជញ្ជូននាវាមុជទឹកដើរដោយថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ និងបំពាក់ដោយអាវុធធម្មតារបស់ប្រទេសអូស្ត្រាលី”៕
ចូលឆ្នាំចិន ផ្ទុះកាំជ្រួចបណ្តាលឱ្យមនុស្ស ៨ នាក់បាត់បង់ជីវិតនៅចិន
(អន្តរជាតិ)​៖ អាជ្ញាធរបាននិយាយថា ការផ្ទុះ និងអគ្គីភ័យឆាបឆេះនៅហាងលក់កាំជ្រួចមួយកន្លែងនៅភាគខាងកើតប្រទេសចិន បានសម្លាប់មនុស្ស ៨ នាក់ និងបណ្តាលឱ្យមនុស្សពីរនាក់ទៀតរលាក។រដ្ឋាភិបាល ដុងហៃបាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយថា ការផ្ទុះនៅក្នុងភូមិមួយក្នុងខេត្តជាំងស៊ូគឺបណ្តាលមកពីអ្នកស្រុកម្នាក់បានដុតកាំជ្រួចមិនត្រឹមត្រូវនៅជិតហាង ប៉ុន្តែអាជ្ញាធរមិនបានផ្តល់ព័ត៌មានលម្អិតបន្ថែមអំពីអ្វីដែលបានកើតឡើងនោះទេ។ការដុតកាំជ្រួចនៅពាក់កណ្តាលអធ្រាត្រនៃបុណ្យចូលឆ្នាំចិនគឺជាប្រពៃណីមួយនៅក្នុងប្រទេសចិន ប៉ុន្តែកន្លែងជាច្រើនបានហាមឃាត់កាំជ្រួចក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ ហេតុផលខ្លះដោយសារតែការបំពុលខ្យល់។ តែនៅកន្លែងខ្លះនៅតែមានការដុតកាំជ្រួច បន្ទាប់ពីរដ្ឋាភិបាលមួយចំនួនបានបន្ធូរបន្ថយការហាមឃាត់ កាលពីឆ្នាំមុន។បន្ទាប់ពីការផ្ទុះ ក្រសួងគ្រប់គ្រងគ្រាអាសន្នបានជំរុញឱ្យគ្រប់តំបន់ទាំងអស់ពង្រឹងការត្រួតពិនិត្យការផលិត ការដឹកជញ្ជូន ការលក់ និងការប្រើប្រាស់កាំជ្រួច ដើម្បីការពារគ្រោះថ្នាក់នាពេលអនាគត។ សេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ក្រសួងមួយបាននិយាយថា ការសាកល្បងបាញ់កាំជ្រួច និងផាវនៅជុំវិញហាងនានាគួរតែត្រូវបានហាមឃាត់យ៉ាងតឹងរ៉ឹង ហើយបានអំពាវនាវដល់រដ្ឋាភិបាលក្នុងតំបន់ឱ្យកំណត់អត្តសញ្ញាណ និងលុបបំបាត់ចំណុចខ្វះខាត «ដើម្បីធានាថាប្រជាជនមានពិធីបុណ្យនិទាឃរដូវដ៏មានសុវត្ថិភាព រុងរឿង និងសប្បាយរីករាយ»៕
ជនរងគ្រោះនៅកម្ពុជាមានគ្រប់ជាតិសាសន៍! ឥណ្ឌូនេស៊ីនឹងបញ្ជូនពលរដ្ឋជិត ៣៦០០នាក់ចេញពីកម្ពុជាវិញ បន្ទាប់ពីការបង្ក្រាបការឆបោកតាមអ៊ីនធឺណិត
(ហ្សាការតា)៖ ស្ថានទូតឥណ្ឌូនេស៊ីប្រចាំនៅភ្នំពេញបាននិយាយឥណ្ឌូនេស៊ីបានចាប់ផ្តើមធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍ពលរដ្ឋជិត ៣៦០០នាក់ចេញពីកម្ពុជាវិញ បន្ទាប់ពីការបង្ក្រាបលើល្បែងស៊ីសងតាមអ៊ីនធឺណិត និងប្រតិបត្តិការឆបោក ។ដំណើរការធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍នឹងត្រូវបានធ្វើឡើងជាដំណាក់កាលៗ ហើយត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបន្តរហូតដល់ថ្ងៃទី៤ ខែមីនា។ ក្រុមជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ីដំបូងចំនួន ៧៤៣នាក់ត្រូវបានកំណត់ឱ្យត្រឡប់មកវិញនៅ ថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភះ ឆ្នាំ២០២៦ នេះបើយោងតាមស្ថានទូតដែលបានបន្ថែម។ទន្ទឹមនឹងនេះ ស្ថានទូតបានកត់សម្គាល់ថា ជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ីប្រហែល ២២៥នាក់ក៏បានវិលត្រឡប់ទៅឥណ្ឌូនេស៊ីវិញដោយឯករាជ្យចាប់ តាំងពីថ្ងៃទី៣០ ខែមករា។ជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ីអាចត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញបន្ទាប់ពីចុះឈ្មោះជាមួយស្ថានទូតរបស់ពួកគេ និងបញ្ចប់ការវាយតម្លៃបឋម។ គិតត្រឹមថ្ងៃអាទិត្យ ការវាយតម្លៃបង្ហាញថា ជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ីចំនួន ៣៥៩៥នាក់មិនមែនជាជនរងគ្រោះនៃការជួញដូរមនុស្សទេ។ការវាយតម្លៃនេះត្រូវបានធ្វើឡើងដោយប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ដែលបង្កើតឡើងដោយក្រសួងការបរទេសឥណ្ឌូនេស៊ី សហការជាមួយអង្គការអន្តរជាតិផ្សេងៗ រួមទាំងអង្គការអន្តរជាតិសម្រាប់អន្តោប្រវេសន៍ (IOM)។ សេចក្តីថ្លែងការណ៍បានបន្ថែមថា ការវាយតម្លៃនេះក៏ត្រូវបានធ្វើឡើងស្របតាមបទប្បញ្ញត្តិជាតិ និងច្បាប់ទាក់ទងនឹងការជួញដូរមនុស្សផងដែរ។ស្ថានទូតបាននិយាយថា ជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ីភាគច្រើនដែលបានរាយការណ៍ថាខ្លួនខ្វះលិខិតឆ្លងដែនដែលមានសុពលភាព ហើយត្រូវបានពិន័យដោយអាជ្ញាធរអន្តោប្រវេសន៍កម្ពុជា។លោក Santo Darmosaumarto ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌូនេស៊ីប្រចាំនៅកម្ពុជា បាននិយាយថា អ្នកទាំងអស់នឹងត្រូវឆ្លងកាត់ការត្រួតពិនិត្យបន្ថែមទៀតនៅពេលមកដល់ទីក្រុងហ្សាកាតា។លោក Santo បាននិយាយថា “ស្ថានទូតនឹងធានាថា នៅពេលដែលពួកគេមកដល់ទីក្រុងហ្សាកាតា ពួកគេនឹងត្រូវទទួលការពិនិត្យតាមដានដោយអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ”។ជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ីដែលត្រូវបានរកឃើញថាមានទំនាក់ទំនងជាមួយសកម្មភាពឆបោកតាមអ៊ីនធឺណិតនឹងប្រឈមមុខនឹងសកម្មភាពផ្លូវច្បាប់ ហើយស្ថានទូតនៅភ្នំពេញកំពុងពង្រឹងការសម្របសម្រួលជាមួយភ្នាក់ងារអនុវត្តច្បាប់ឥណ្ឌូនេស៊ី ដើម្បីធានាថាអ្នកដែលមានបញ្ហាផ្លូវច្បាប់ត្រូវបានស៊ើបអង្កេតភ្លាមៗនៅពេលត្រឡប់មកវិញ។ស្ថានទូតកំពុងបន្តពង្រឹងការប្រមូលទិន្នន័យ ធ្វើការផ្ទៀងផ្ទាត់ផ្លូវច្បាប់ និងការវាយតម្លៃករណី និងចេញឯកសារធ្វើដំណើរដើម្បីសម្រួលដល់ដំណើរការធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍។នៅថ្ងៃទី 5 ខែកុម្ភៈ អគ្គនាយកការពារនៅទីភ្នាក់ងារការពារពលករចំណាកស្រុកឥណ្ឌូនេស៊ី លោក Rinardi បាននិយាយថា រដ្ឋាភិបាលមានគម្រោងជួលយន្តហោះជាច្រើនគ្រឿង ដើម្បីពន្លឿនដំណើរការត្រឡប់មកវិញ ជាជាងពឹងផ្អែកលើជើងហោះហើរពាណិជ្ជកម្ម៕
ក្រុមហ៊ុន Apple កំពុងសាកល្បង iPhone ដែលអាចបត់បាន ខណៈក្រុមហ៊ុន SAMSUNG ចេញលក់ទូរស័ព្ទអាចបត់បានរយៈពេលប្រាំឆ្នាំហើយ
(បច្ចេកវិទ្យា)៖ ក្រុមហ៊ុន Apple ត្រូវបានគេរាយការណ៍ថាកំពុងសាកល្បង iPhone ដែលអាចបត់បានបែបសំបកខ្យងរួមជាមួយនឹង iPhone ដែលអាចបត់បានបែបសៀវភៅ ប៉ុន្តែមិនទាន់បានបញ្ចប់ផែនការធ្វើពាណិជ្ជកម្មនៅឡើយទេ។យោងតាម ​​Fixed Focus Digital ដែលជាអ្នកលេចធ្លាយព័ត៌មានល្បីឈ្មោះម្នាក់នៅលើ Weibo វិស្វករ Apple បានបញ្ចប់ការធ្វើតេស្តគំរូ iPhone ដែលអាចបត់បាន ដែលមានការរចនាស្រដៀងនឹង Galaxy Z Flip របស់ Samsung។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រុមហ៊ុននៅតែកំពុងពិចារណាលើជម្រើសរបស់ខ្លួន ហើយមិនទាន់បានធ្វើការសម្រេចចិត្ត ចុងក្រោយថាតើត្រូវដាក់ឧបករណ៍នេះទៅក្នុងផលិតកម្មទ្រង់ទ្រាយធំឬអត់នោះទេ។ព័ត៌មានលេចធ្លាយបង្ហាញថា Apple នឹងណែនាំ iPhone បត់បានដំបូងរបស់ខ្លួនជាមួយនឹងការរចនាបើកផ្ដេកស្រដៀងនឹង Galaxy Z Fold ឆ្នាំ ២០២៦។ ឧបករណ៍នេះត្រូវបាន គេព្យាករណ៍ថានឹង មានអេក្រង់ខាងក្នុងទំហំ ៥.៥ អ៊ីញ ដែលនៅពេលលាតចេញ គឺស្មើនឹងថេប្លេត iPad mini ទំហំ ៧.៨ អ៊ីញ។លោក Mark Gurman អ្នកវិភាគ របស់ Bloomberg បានលើកឡើងថា ក្រុមហ៊ុន Apple ប្រហែលជាចង់រង់ចាំមើលប្រតិកម្មរបស់ ទីផ្សារចំពោះ iPhone ដែលអាចបត់បានដំបូងរបស់ខ្លួន មុនពេលបន្តទៅការរចនាផ្សេងទៀត។ ប្រសិនបើអ្វីៗដំណើរការទៅដោយរលូន iPhone ដែលអាចបត់បានបញ្ឈរអាចនឹងចេញលក់នៅដើមឆ្នាំ 2027។ ហេតុផលមួយដែលក្រុមហ៊ុននេះកំពុងយឺតយ៉ាវជាងដៃគូប្រកួតប្រជែងក្នុងផ្នែកទូរស័ព្ទដែលអាចបត់បានគឺភាពល្អឥតខ្ចោះរបស់ខ្លួននៅក្នុងផ្នែករឹង។ ក្រុមហ៊ុន Apple បានធ្វើការជាមួយក្រុមហ៊ុន Samsung ដើម្បីអភិវឌ្ឍប្រភេទអេក្រង់ដែលអាចបត់បានដោយគ្មានស្នាមជ្រួញ ដែលជាគុណវិបត្តិដែលមាននៅក្នុងស្មាតហ្វូន ដែលអាចបត់បានភាគច្រើននាពេលបច្ចុប្បន្ន។ទូរសព្ទ Samsung Galaxy Z Flip បច្ចុប្បន្នគឺជាទូរសព្ទបត់បានប្រភេទ clamshell ដែលលក់ដាច់បំផុត នៅលើពិភពលោកអស់រយៈពេលប្រាំឆ្នាំជាប់ៗគ្នា។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកវិភាគជឿថាទីផ្សារស្មាតហ្វូន បត់បាននឹងលែងត្រូវបានចាត់ទុកថាជា "ទីផ្សារពិសេស" ជាមួយនឹងការចូលមករបស់ក្រុមហ៊ុន Apple ទៀតហើយ។ ក្រុមហ៊ុន Apple អាចនឹងបង្ហាញព័ត៌មានលម្អិតដំបូង អំពីប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួនដែលត្រូវបានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង សម្រាប់អេក្រង់បត់បាននៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ WWDC ក្នុងខែមិថុនា ដែលបើកផ្លូវសម្រាប់ការចេញលក់ឧបករណ៍ បត់បានរួមជាមួយ iPhone ជំនាន់ទី 18 នៅក្នុងខែកញ្ញា។
ក្រសួងការពារជាតិ ប្រកាសជ្រើសរើសកងទ័ពចំនួន ៣០០០នាក់ បន្ថែមទៀត ដើម្បីបំពេញក្របខណ្ឌឲ្យបណ្តាកងឯកភាព ចំណុះកងទ័ពជើងគោក
(ភ្នំពេញ)៖ ក្រសួងការពារជាតិចេញសេចក្តីសម្រេចស្តីពីការជ្រើសរើសពលទាហាន បំពេញក្របខ័ណ្ឌឱ្យបណ្តាកងឯកភាព ចំណុះកងទ័ពជើងគោក។ក្រសួងប្រគល់ភារកិច្ចឱ្យ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក បង្កើតគណៈកម្មការជ្រើសរើសពលទាហានថ្មី ចំនួន ៣,០០០ (បីពាន់) នាក់ ដើម្បីបំពេញក្របខ័ណ្ឌឱ្យបណ្តាកងឯកភាព ចំណុះកងទ័ពជើងគោក ដោយ សហការឯកភាពជាមួយគណៈកម្មការជ្រើសរើសពលទាហានថ្មី របស់អគ្គបញ្ជាការដ្ឋាន។ក្នុងពេលជ្រើសរើស គណៈកម្មការជ្រើសរើសពលទាហានថ្មី របស់បញ្ជាការដ្ឋានកងទ័ពជើងគោក ត្រូវចាត់តាំងត្រួតពិនិត្យឱ្យបានហ្មត់ចត់ ល្អិតល្អន់ សុក្រឹត្យភាព និងត្រឹមត្រូវតាមលក្ខខណ្ឌលក្ខណសម្បត្តិ ព្រមទាំងសំណុំលិខិតដែលបានកំណត់ដូចខាងក្រោម៖បេក្ខជនត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ (ភេទប្រុស) អាយុ១៨ឆ្នាំ ដល់៣០ឆ្នាំ គិតត្រឹមថ្ងៃដាក់ពាក្យ(ចំពោះបេក្ខជនដែលមានកម្រិតវប្បធម៌ចាប់ពី មធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ ដល់មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ)អាយុ៣១ឆ្នាំ ដល់៣៥ឆ្នាំ គិតត្រឹមថ្ងៃដាក់ពាក្យ(ចំពោះបេក្ខជនដែលមានកម្រិតវប្បធម៌ចាប់ពី ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រឡើងទៅ ឬមានជំនាញឯកទេស)កម្ពស់១.៦០ម៉ែត្រឡើងទៅ មានកាយសម្បទាគ្រប់គ្រាន់ និងសុខភាពល្អតាមតម្រូវការការងារ មានភក្ដីភាពចំពោះ ជាតិ សាសនា ព្រះមហាក្សត្រ និងរាជរដ្ឋាភិបាល ព្រមទាំងគ្មានជាប់ពិរុទ្ធ ឬបទល្មើសផ្សេងៗ បេក្ខជនត្រូវពិនិត្យសាវតាជាតិដោយកងរាជអាវុធហត្ថលើផ្ទៃប្រទេស បេក្ខជនមិនស្ថិតក្នុងក្របខ័ណ្ឌរដ្ឋ បើស្ម័គ្រចិត្ត ត្រូវលាលែងពីក្របខ័ណ្ឌដើម បេក្ខជនត្រូវពិនិត្យសុខភាពមុនពេលពិនិត្យលក្ខណសម្បត្តិ (គ្មានមេរោគថ្លើម អេដស៍ ជំងឺរ៉ាំរ៉ៃ ឬជំងឺសរសៃប្រសាទ)បេក្ខជនត្រូវពិនិត្យរកសារធាតុញៀន ពីគណៈកម្មការ បេក្ខជនត្រូវឆ្លងកាត់ការពិនិត្យសុខភាពបឋម និងលក្ខណសម្បត្តិពីគណៈកម្មការជ្រើសរើស បើមានសង្ស័យ ឬមិនច្បាស់លាស់ពីអាការៈជំងឺ ត្រូវបន្តពិនិត្យវាយតម្លៃពីមន្ទីរពេទ្យព្រះកេតុមាលា។ ត្រូវបានអាទិភាពចំពោះ សាច់ញាតិបង្កើតរបស់យោធិន ឬអតីតយុទ្ធជន យោធិនពលី-ពិការ ដោយផ្អែកទៅតាមលក្ខខណ្ឌ និងលក្ខណសម្បត្តិខាងលើ។សំណុំលិខិតពាក្យសុំចូលបម្រើក្នុងកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ច្បាប់ដើម ចំនួន ២ ច្បាប់លិខិតធានាបញ្ជាក់សាច់ញាតិបង្កើតយោធិន ឬអតីតយុទ្ធជនឬយោធិនពលី-ពិការ ឬអាណាព្យាបាលចំនួន ២ ច្បាប់ លិខិតបញ្ជាក់ការសិក្សាចំនួន ២ ច្បាប់ បណ្ណពិនិត្យសុខភាពចំនួន ២ ច្បាប់ អត្តសញ្ញាណបណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរ (ថតចម្លង) និងសេចក្តីចម្លងបញ្ជាក់សំបុត្រកំណើតចំនួន ២ ច្បាប់ រូបថត ៤x៦ (ថតថ្មីចំពីមុខ) ចំនួន ៦ សន្លឹក។ ទីកន្លែងចែក ទទួលពាក្យ និងទីតាំងហ្វឹកហ្វឺន អាស្រ័យដោយ គណៈកម្មការជ្រើសរើស ពលទាហានថ្មី កងទ័ពជើងគោក ជាអ្នកកំណត់មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក ត្រូវធ្វើផែនការ និងស្នើសុំការធានា ភស្តុភារ ហិរញ្ញវត្ថុ ទៅក្រសួង- ការពារជាតិ តាមឋានានុក្រម៕